« دی,1396 »
ش ی د س چ پ ج
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
 

نظرسنجی

نظر شما درباره این وب سایت چیست؟
خوب
متوسط
ضعیف
بسیار ضعیف


نمایش نتایج
 

تبلیغاتبه نام خدا
به صفحه واحد مراقبت و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر
مرکز بهداشت شهرستان داراب
خوش آمدید
کارشناس مسئول واحد طیبه سلیمی

امروزه به علت گسترش روز افزون شهر نشيني، مهاجرت از مناطق روستايي و گرايش مردم به زندگي ماشيني کنترل قابل قبول بيماريهاي عفوني و هزاران عامل ريز و درشت ديگر همگي باعث شده اند که بيماري هاي غيرواگير بويژه بيماريهاي قلبي – عروقي، سرطانها، سوانح و حوادث، بيماريهاي کليوي، ديابت و .... به اصلي ترين معضل بهداشتي پيش روي کشورها بخصوص کشورهاي در حال توسعه تبديل شود.
تا چند سال پيش بيماريهاي واگيردار بعنوان بزرگترين معضل بهداشتي كشورهاي جهان به شمار مي‌رفت بطوري كه تمام توان بهداشتي كشورها صرف كنترل و پيشگيري از همه‌گيري اين بيماريها مي‌شد. از چند دهه گذشته با موفقيت‌هاي بدست آمده در زمينه ارتقاي نظام سلامت و تكنولوژي‌هاي جديد، پيشرفت‌هاي عمده‌اي در خصوص كنترل بيماريهاي واگيردار حاصل شده و پس از طي اين مراحل، بيماريهاي غيرواگير در حال حاضر بعنوان مشكل عمده بهداشتي مطرح است.
از مهمترين بيماريهاي اين گروه مي‌توان به آسيب‌هاي ناشي از سوانح و حوادث، بيماريهاي قلبي ـ عروقي ـ ديابت، فشارخون بالا، سكته‌هاي مغزي ـ بيماريهاي تنفسي مزمن، بيماريهاي مفصلي استخواني مزمن و سرطانها اشاره كرد.
بدليل افزايش روند مرگ و مير ناشي از بيماريهاي غيرواگير به خصوص در كشورهاي در حال توسعه، سازماني جهاني بهداشت، از دو دهه پيش بيماريهاي غيرواگير را جزو اولويت‌هاي بهداشتي كشورهاي در حال توسعه اعلام كرده است. اكنون بيماريهاي غيرواگير علل اصلي مرگ و مير و ناتواني در جهان مي‌باشند و در گزارش سال 2002 سازمان جهاني بهداشت 60% علل مرگ و 43% بار جهاني بيماري‌ها مربوط به بيماريهاي عمده غيرواگير مي‌باشد.
چهار بيماري عمده غيرواگير (قلبي ـ عروقي ـ سرطان ـ بيماري انسدادي مزمن ريوي ـ ديابت) مستقيماً به سه عامل خطر اصلي قابل پيشگيري شامل مصرف سيگار، تغذيه نامناسب و عدم فعاليت بدني مناسب وابسته هستند.
افزايش روزافزون شيوع اين بيماريها، خسارات اقتصادي هنگفتي را به كشورها تحميل مي‌كند. تغيير شيوه زندگي باعث شده است كه برخي از عوامل خطرساز مهم از جمله استعمال دخانيات، عدم فعاليت بدني مناسب، مصرف ناكافي ميوه و سبزيجات و شير و لبنيات، سوانح و حوادث،باعث افزايش تعداد مبتلايان به فشارخون بالا و چربي و قند خون بالا در جامعه گرددواين خود زنگ خطري است براي افزايش ميزان مرگ ومير وناتواني‌هاي ناشي ازبيماريهاي غيرواگير كه درحال حاضر گريبانگيركشورهاي درحال توسعه است.
همانطور كه گفته شد دليل اين وضعيت، تغييراتي است كه در سالهاي گذشته در شيوه زندگي مردم ايجاد شده است و شايد بتوان يكي از علل ايجاد اين تغييرات را علاوه بر مقتضيات زندگي كنوني، در آگاهي و نحوه عملكرد مردم دانست. در بسياري از موارد، عدم آگاهي كافي از عوامل خطرساز و عدم بكارگيري تمهيدات لازم و ضروري باعث شده است تا اين عوامل روز به روز افزايش يابند.
 
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1390-6-1 10:43        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ     
 


تمامي حقوق اين وب سايت متعلق به شبكه بهداشت و درمان شهرستان داراب مي باشد

آدرس : داراب-خيابان پيروزي