« شهریور,1396 »
ش ی د س چ پ ج
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

نظرسنجی

نظر شما درباره این وب سایت چیست؟
خوب
متوسط
ضعیف
بسیار ضعیف


نمایش نتایج
 

تبلیغات
خبر های مهم بهداشت حرفه ای


روز جهانی بهداشت حرفه ای سال 1391

شعار سازمان بین الملی كار (ILO)  به مناسبت ۲۸ آوريل سال 2012  روز جهانی ایمنی وبهداشت حرفه ای 

ترويج ايمني و بهداشت در اقتصاد سبزروز جهانی بهداشت حرفه ای سال 1390

بيانيه
سازمان بين‌المللي كار (ILO) به مناسبت روز جهاني ايمني و بهداشت حرفه‌اي ، 28آوريل 2011 (8 ارديبهشت۱390)
 روز جهاني ايمني و بهداشت حرفه‌اي در سال 2011 بر اجراي سيستم مديريت ايمني و بهداشت حرفه اي به عنوان ابزارپيشرفت مستمر در امر پيشگيري از سوانح و حوادث شغلي متمركز شده است.
اين سيستم درواقع يك روش پيشگيرانه جهت پياده‌سازي معيارهاي ايمني و سلامت، مشتمل بر 4 مرحله مي‌باشد كه اركان پيشرفت مستمر را با يكديگر تلفيق و هماهنگ مي‌نمايد. اين اركان بر مبناي چرخه PDCA تنظيم شده‌اند كه عبارتند از: طرح، اجرا، كنترل، عملكرد. هدف اين چرخه، ايجاد مكانيسم جامع و گسترده براي همكاري مشترك بين مديريت و كاركنان جهت اجراي معيارهاي ايمني و سلامت مي‌باشد. سيستم مديريت ايمني و بهداشت حرفه اي، ابزاري مؤثر و كارآمد در مديريت مخاطرات ويژه صنايع ، فرايندها و سازمان ها به شمار مي‌رود.
سازمان بين‌المللي كار، مراسم بزرگداشت روز جهاني ايمني و بهداشت حرفه‌اي را به منظور ارتقاء سطح پيشگيري از بيماري‌ها و حوادث شغلي در روز 28 آوريل (8 ارديبهشت) برگزار مي‌نمايد. اين اقدام به منزله ارتقاء سطح آگاهي و با هدف معطوف نمودن توجه بين‌المللي به گرايش‌هاي نوظهور در زمينه سلامت و ايمني شغلي و ميزان گستردگي تلفات، بيماري‌ها و حوادث ناشي از كار صورت مي‌گيرد.
اتحاديه تجارت جهاني نيز در روز 28 آوريل، مراسم "روز يادبود بين‌المللي كارگران متوفي و آسيب‌ديده" را به مناسبت گراميداشت ياد و خاطره قربانيان بيماري‌ها و حوادث شغلي در سراسر جهان برگزار مي‌نمايد.
بزرگداشت روز جهاني ايمني و بهداشت حرفه‌اي از جمله عناصرضروري  استراتژي جهاني سلامت و ايمني شغلي سازمان بين المللي كاردر راستاي ايجاد فرهنگ جهاني  پيشگيري ايمني و سلامت براي كليه شركا و سهامداران مي‌باشد. در بسياري از مناطق دنيا مسئولان و مقامات ملي، اتحاديه هاي تجاري، سازمان هاي كارفرمايي ومجريان ايمني و بهداشت، اقداماتي را به منظوربزرگداشت اين روز به مورد اجرا مي‌گذارند. از شما دعوت مي‌نماييم در برگزاري اين رويداد مهم وشركت درفعالیت های مرتبط به ما ملحق شويد.


بيانيه اتحاديه بين‌المللي تأمين‌اجتماعي (ايسا) به مناسبت روز جهاني ايمني و بهداشت حرفه‌اي
:28آوريل 2011، (8 ارديبهشت 1390
))
 بيش از 50 سال، اتحاديه بين‌المللي تأمين‌اجتماعي (ايسا) به عنوان يكي از سكو‌هاي بين‌المللي حامي پيشگيري از حوادث شغلي، انجام وظيفه نموده است. هم‌اكنون، ايسا يك بار ديگر با همكاري و مشاركت سازمان بين‌المللي كار((ILO، فعالانه از روز جهاني ايمني و بهداشت حرفه‌اي در 28 آوريل 2011 (8 ارديبهشت 1390) حمايت مي‌كند.
بزرگداشت ساليانه روز جهاني ايمني و بهداشت حرفه‌اي، بخش منسجمي از اهداف ايسا در بهبود فرهنگ پيشگيرانه ايمني و بهداشت است كه كليه فعالان جامعه در سراسر جهان را مورد خطاب قرار مي دهد. موضوع روز جهاني ايمني و بهداشت حرفه‌اي سال 2011 عبارتست از: سيستم مديريت ايمني و بهداشت حرفه اي:  ابزاري جهت پيشرفت مستمر.
پيشگيري، پرداخت غرامت، و توانبخشي از جمله عناصر كليدي تأمين‌اجتماعي به شمار مي‌روند و تلاش‌هاي ايسا درجهت ارتقاء سطح فرهنگ پيشگيري به ويژه درآن دسته از سازمان‌هاي تأمين‌اجتماعي مي‌باشد كه وظيفه ارائه مزايا به قربانيان بيماري‌ها و حوادث شغلي و همچنين نيازمندان به حمايت جهت بازگشت يا ورود به بازار كار را برعهده دارند.
اتحاديه بين‌المللي تأمين‌اجتماعي به عنوان يكي از حاميان روز جهاني ايمني و بهداشت حرفه‌اي از كليه اعضا و شركاي خود دعوت مي‌نمايد كه درارتقاء اين روز جهاني مشاركت نموده و از فعاليت‌هاي مرتبط، تجربيات مطلوب و رويكردهاي موفقيت‌آميز صورت گرفته در راستاي كاهش آمار مرگ و مير حوادث ناشي ازكار حمايت نمايند.
 
 
سازمان بين المللي كار (ILO ) از سال 2003 با هدف پيشگيري از حوادث وبيماريهاي شغلي مراسمي را در اين روز كه در ايران مصادف با 8 ارديبهشت ماه است برگزار مي كند . روز جهاني ايمني وسلامت شغلي در واقع يك فعاليت ساليانه بين المللي براي نهادينه كردن كار سالم و ايمن در سرتاسر جهان است كه در 28 اوريل هر سال اين مراسم برگزار مي شود . برگزاري اين مراسم يك بخش مهم از استراتژي هاي جهاني سازمان بين المللي كار براي ارتقائ ايمني وسلامت شغلي در همه محيط هاي كاري است .كه باعث ارتقائ آگاهي هاي مردم وهمچنين افزايش امنيت وسلامت در محيط كار مي شود .سازمان بين المللي كار ILO  از برگزاري اين مراسم توسط كليه دولت ها ،سازمان ها وبخش هاي خصوصي وكارفرمايان وكارخانجات حمايت وپشتيباني مي كند .شعار هاي روز جهاني ايمني و سلامت شغلي عبارتند از :


عنوان شعار
سال
( ميلادي / شمسي )
رديف
- Construction Health and Safety
- Younger and Older Workers' Needs for Occupational Health and Safety
2005
1
• بهداشت و ايمني در ساخت و ساز
• نيازهاي كارگران جوان و سالمند به بهداشت و ايمني شغلي
1384
Attention to HIV/AIDS as an Occupational safety and health
2006
2
توجه به اچ آي وي / ايدز در ايمني و بهداشت شغلي
1385
Making decent work a reality: improving health and safety at suppliers
2007
3
كار سالم را به واقعيت تبديل كنيم : بهبود سلامت و ايمني در تامين كنندگان
1386
 My life, my work, my safe work: Managing risk in the work environment
2008
4
زندگي من ، كار من ، كار امن من : مديريت ريسك در محيط كار
1387
Health and Life at Work: A Basic Human Right
2009
5
زندگي و سلامت د رمحيط كار ، حق اساسي همه انسانهاست
1388
Emerging Risks and New Patterns of Prevention in a Changing World of Work
2010
6
الگوهاي جديد، براي پيشگيري از خطرات نوظهور ، در دنياي كار
1389
OSH management system : A tool for continual improvement 
2011
7
سيستم مديريت ايمني وبهداشت شغلي : ابزاري براي  بهبود مستمر  
1390

 

****بخشنامه مرکز سلامت محیط و کار در خصوص تاکید بر رعایت ضوابط ارگونومی در خصوص کارگران نوبت کار *****
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی (سراسر کشور )
با سلام
   احتراماً،بر اساس شاخص های کشوری بهداشت حرفه ای در سال 88، میزان 28 درصد از شاغلین کشور نوبت کار هستند (19 درصد مردان و 9 درصد زنان) و چنانچه نکات ارگونومیکی لازم در محیط کار رعایت نشود، با توجه به بالا بودن نوبت کاری در کشور،مشکلات زیادی از قبیل اختلال خواب، خستگی، آسیب های دستگاه گوارش و نیز اختلالات قلبی- عروقی و عصبی – روانی بخش قابل توجهی از شاغلین نوبت کار را تهدید خواهد نمود. لذا به منظور پیشگیری و کاهش آسیب های مذکور،نکاتی در خصوص پیامدها و عوارض ناشی از نوبت کاری و توصیه هایی جهت کاهش عوارض مذکور تهیه و ارسال می گردد.خواهشمند است ترتیبی اتخاذ فرمایند تا کارشناسان محترم بهداشت حرفه ای آن حوزه معاونت رهنمودهای مطروحه را جهت آموزش به کارفرمایان و مدیران کارگاهها و صنایعی که دارای کارکنان نوبت کار هستند و انجام برنامه ریزی های لازم بکار گیرند.
ضمناً با توجه به اینکه بخش اعظم مشکلات نوبت کاری، ناشی از اشتغال در شیفت شب بوده و انجام نظارت از جانب بازرسان بهداشت حرفه ای در این ساعات از شبانه روز امکان پذیر نمی باشد لذا متقضی است تدابیری جهت پیشگیری و کاهش مخاطرات بهداشتی ناشی از نوبت کاری و نظارت بر شاغلین این بخش اتخاذ گردد.
 
 
                                                                                        دکتر کاظم ندافی
                                                                             رئیس مرکز سلامت محیط و کار
 
  تعریف نوبت کاری:
نوبت کاری به هر برنامه منظم که بر اساس آن کار در خارج از ساعات عادی روزانه انجام گیرد اطلاق میشود. با توجه به اینکه بیشترین مشکلات نوبت کاری ناشی از کار در شفیت شب می باشد لذا    توصیه های زیر جهت نوبت کارانی که شب کار هستند،مورد توجه قرار گیرد.
مشکلات ناشی از نوبت کاری:
به دلیل وابستگی شدید اشتها به چرخه سیرکادین و با توجه به کاهش اشتها به هنگام خواب و افزایش آن هنگام روز، کارکنان نوبت کار در زمان نامناسبی احساس گرسنگی می کنند و این امر برای شاغلینی که تازه شروع به نوبت کاری می کنند تا زمان حصول تطابق با برنامه شب کاری ادامه می یابد. از طرفی نوبت کاران بدلیل بسته بودن غذا خوری کارگاهها و عدم دسترسی به غذای گرم در نوبت شب مجبورند از غذای کم ارزش استفاده کنند که این امر ریسک ابتلا به اختلالات گوارشی را در بین این افراد افزایش خواهد داد. از طرفی تغییر سیکل سیرکادین علاوه بر ایجاد اختلال در دستگاه گوارشی ، ریسک ابتلا به آسیب های قلبی- عروقی، عصبی-روانی، خستگی و اختلال خواب را نیز افزایش خواهد داد.
 
با عنایت به موارد مطروحه پیشنهاد میشود کارشناس بهداشت حرفه ای آن حوزه معاونت محترم با انجام برنامه ریزی های دقیق ضمن اخذ تدابیر پیشگیرانه، پیش بینی های لازم را جهت کاهش آسیبهای ناشی از نوبت کاری نموده و ضمناً نکات ذیل را مورد توجه قرار دهند:
1- پیش بینی برنامه های آموزشی جهت نوبت کاران و ارتقاء آگاهی آنان بویژه در زمینه توجه به زمان صرف غذا و نوع غذا.
2- انجم معاینات قبل استخدام و معاینات دوره ای جهت شاغلین نوبت کار توسط کارفرمایان مورد تاکید و توجه قرار گیرد.
3- توصیه میشود کارفرمایان تا حد امکان افرادی را که دارای مشکلات گوارشی( بویژه سوء هاضمه، زخم هاو التهابات دستگاه گوارش)، دیابت (بویژه دیابت وابسته به انسولین)، صرع،اختلالات قلبی- عروقی و عصبی- روانی و نیز افرادیکه دارای اختلال در خواب هستند،در شیفت شب بکار نگمارند.
چنانچه بکار گیری این افراد بصورت نوبت کاری در شیفت شب اجتناب ناپذیر باشد تمهیدات لازم جهت پیشگیری از ریسک فاکتورهایی که منجر به بروز یا تشدید آسیب های مذکور در محیط کارمی گردد، اتخاذ گردد.
4- پیش بینی یک وعده غذای گرم توسط کارفرمایان کارگاههایی که دارای شاغلین نوبت کار هستند.
5- توصیه می شود تا حد امکان از به کار گماشتن افراد مسن بالاتر از 50سال و افراد زیر 25 سال در نوبت کاری اجتناب گردد.
6- ضرورت تنظیم الگوی خواب برای نوبت کاران و پیش بینی تدابیر لازم جهت بهره گیری از یک برنامه منظم خواب توسط نوبت کاران و توصیه در خصوص پرهیز از خواب های کوتاه و نامنظم.
7- برنامه ریزی جهت آموزش به کارفرمایان و تصمیم گیرندگان به منظور متقاعد نمودن آنها در ارتباط با توجه به جهت چرخش نوبت کاری.
8- فراهم نمودن روشنایی مناسب جهت شاغلین نوبت کار.
9- عدم مصرف سیگار در محیط کار.

10- تشویق جهت انجام ورزش در محیط کار.


 *** اضافه شدن عنوان مهندسی به مدارک تحصیلی دانش آموختگان و دانشجویان بهداشت حرفه ای  ******
مطابق مصوبات چهل ودومین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مورخه نهم خرداد ۱۳۸۹ وپنجاه و دومین جلسه شورای معین شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مورخه دوم آبان ۱۳۸۹ مقرر گردید به مدارک تحصیلی کلیه دانش آموختگان ودانشجویان رشته های بهداشت محیط و بهداشت حرفه ای که بر اساس برنامه های آموزشی مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی ٬شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم تحقیقات وفناوری وشورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت ٬درمان و آموزش پزشکی از تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۶۱ و به بعد در مقاطع کارشناسی پیوسته ،کارشناسی ناپیوسته ، کارشناسی ارشد ناپیوسته٬و دکتری تخصصی آموزش دیده وتاکنون فارغ التحصیل شده اند و از تاریخ ابلاغ این مصوبه به بعد نیزفارغ التحصیل خواهند شد عنوان مهندسی اضافه گردد.

 مصوبه فوق طی نامه شماره۱۶۸/۵۰۰ مورخه نهم آذر ۱۳۸۹ توسط معاونت آموزشی وزارت بهداشت ٬درمان وآموزش پزشکی به تمام دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سراسر کشور ،دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی،دانشگاه علوم پزشکی ارتش٬دانشگاه شاهد،دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله،سازمان انتقال خون ،انستیتوپاستورایران و معاون علوم پزشکی دانشگاه ازاداسلامی ابلاغ گردید

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-2-2 11:32    آمار بازدیدکنندگان   :  14894        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ     
 


تمامي حقوق اين وب سايت متعلق به شبكه بهداشت و درمان شهرستان داراب مي باشد

آدرس : داراب-خيابان پيروزي