مرکز پیام و اطلاعات :

مرکز پیام اورژانس داراب در تاریخ 8/4/1387 شروع به کار نموده و پس از آن توسط جناب آقای دکتر ایمانیه ( رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان فارس  ) افتتاح گردیده است . مرکز پیام با 4 نفر شروع به کار کرده است که تحصیلات همگی آنان کارشناسی پرستاری است .

مرکز پیام در شهرستان داراب وظیفه ستاد و آمار وEOC  را نیز برعهده دارد و برخی از امور اداری مربوط به اورژانس را نیز علاوه بر وظیفه اختصاصی خود انجام می دهد .

به طور کلی مرکز پیام وظیفه رهبری ،راهنمایی آمبولانس ها و مردم و پاسخ دهی به تلفن ها را به عهده دارد که به اختصار توضیح داده می شود

پس از اینکه یک تماس تلفنی با 115 گرفته می شود ،پس از مشاهده شماره تلفن فرد ،تماس پاسخ داده می شود وبنا به اینکه بیمار چه مشکلی دارد ؟ چند ساله است ؟ آیا مشکل زمینه ای دارد یا خیر ؟ و پرسش هایی که بنا به مشکل بیمار از آن ها سوال می گردد

سپس چند راه پیش روی اپراتور قرار دارد

1- در برخی موارد مشکل اورژانسی نیست و یا ارتباطی با اورژانس ندارد که به مسئول مربوطه ارجاع داده می شود .

2- در برخی مواقع سوالاتی از اپراتور پرسیده می شود که اورژانسی است و بایستی اپراتور به آن ها پاسخگو باشد ( البته با توجه به عدم وجود پزشک و و 50-10 در مرکز اورژانس داراب ) اپراتور از پاسخگویی به برخی سوالات معذور است .

3- مورد اورژانسی است اما خود تماس گیرنده قادر به برطرف نمودن آن است که در آن صورت به فرد توضیحاتی داده می شود تا مشکل حل گردد .

4- مشکل اورژانسی است و نیاز به اعزام آمبولانس دارد که در این صورت با توجه به اینکه ماموریت در کجا رخ داده و اینکه آیا کد در پایگاه حضور دارد یا خیر ؟ ویا در حین انجام ماموریت دیگری است ، از طرف مرکز پیام پیج می گردد و زمان ،مکان و مشکل بیمار به اطلاع پرسنل رسانیده می شود و پرسنل نیز در حوزه فعالیت خود اقداماتی را انجام می دهند که در این مورد نیز راهنمایی های لازم انجام می شود و معمولا ویزیتور بیمار هم برای راهنمایی آمبولانس به مکانی مشخص فرستاده می شود .

5- مورد اورژانسی نیست ولی اصرار زیاد فرد تماس گیرنده ( چندین تماس ) ویا اینکه در یک اداره فردی دچار مشکل شده باشد ، بایستی صرف نظر ازوجود مشکل یا عدم  مشکل ، کد به آن محل اعزام می گردد

 

روش کار در مرکز پیام اورژانس

این مرکز شامل 3 خط اورژانس 115 می باشد که دو تا به صورت شهری و جهت افراد تماس گیرنده از تلفن شخصی ویا هنگامی که با کدتماس گرفته می شود و خط دیگر که شامل تماس با تلفن همراه می باشد که هر فرد درحوزه استحفاظی داراب ( البته به جز منطقه رستاق که حتی ارتباط بیسیم نیز ندارد ) قرار گرفته باشد میتواند با 115 با دیسپچ تماس حاصل نماید .

و یک خط داخلی که با آن با بخش های مختلف بیمارستان می توان ارتباط بر قرار کرد

و یک خط فاکس که در موارد لزوم می توان از آن استفاده نمود.

 تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-3-19 12:31        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ